طراحی آکادمیک (پایه)
این دوره به آموزه‌هایی از طراحی می‌پردازد که دانشجو بتواند: 1- به صورت اصولی طراحی کند. 2-با ‌تکنیکها و ‌روش‌های مختلف طراحی آشنایی کامل پیدا کند. 3-برای شروع یک تخصص و یا ارتقا تخصص خود آمادگی لازم را بدست آورد.
12
جلسه
تعداد جلسات
1
روز
تعداد جلسات در هفته
3
ساعت
مدت زمان هر جلسه
36
ساعت
مجموع ساعات دوره

  • درباره دوره طراحی آکادمیک (شیوه و اصول طراحی)

 

طراحی، پیش‌نیاز پایه و اساس هر فعالیت ‌بصری از هنر تا دیزاین است. روند و مباحث این دوره، بر ‌پایه اصول اساسی و آکادمیک که در طی ‌قرن‌ها توسط هنرمندان و طراحان بزرگ تاریخ تکمیل شده، تدوین شده است. شیوه تدریس و مباحث این دوره، برخلاف آنچه در بیشتر ‌دانشگاه‌ها، ‌آموزشگاه‌ها، کلاس‌ها و ‌کلوپ‌های طراحی تدریس ‌می‌شود، رویکرد غیر ‌سلیقه‌ای و علمی دارد.

 

 نکته قابل توجه برای دانشجویانی که ‌علاقه‌مند به شرکت در این دوره هستند ‌این است که در این دوره (همانطور که از طراحی اصولی انتظار می‌رود)، شیوه‌ی طراحی صرفا بر اساس زیبا ترسیم کردن پیش ‌نمی‌رود و برحسب تحلیل و آنالیز و محاسبه خواهد بود. زیبایی‌شناسی در طراحی، تنها بخشی از آن است و نه تمام آن! در واقع، رویکرد اصلی این دوره ترکیبی متعادل از علم و هنر و همینطور ترکیبی از یادگیری همزمان ‌مهارت‌های فیزیکی و ذهنی است. 

 

مباحث و ‌تمرین‌ها به ‌گونه ای تدوین شده که کاملا فراگیر باشد تا بتواند پایه و ‌پیش‌نیازی باشد برای تمامی فعالیت‌های بصری دانشجویان، از نقاشی و ‌مجسمه‌سازی تا انیمیشن، تبلیغات و ... . از‌این‌رو، این دوره برای کسانی که نیازمند یادگیری و یا ارتقا بخشیدن به ‌مهارت‌های ‌حرفه‌ای خود در ‌زمینه طراحی هستند پیشنهاد می‌شود.

 

در این دوره، به دلیل وجود پیوستگی مطالب، (بدون در نظر گرفتن ‌سابقه هر فرد) مباحث از سطح مقدماتی شروع و تا سطح پیشرفته ادامه پیدا خواهد کرد.

 

تیترهای کلی عبارتند از :
تعریف طراحی / متریال طراحی / اصول پایه طراحی / پرسپکتیو / اصول آنالیز و تحلیل / ‌زیبایی‌شناسی / تکنیک طراحی / طراحی با رویکرد دیزاین / طراحی سریع / طراحی ذهنی / ‌ایده‌پردازی و روایت بصری در طراحی

 

تدریس در هر‌جلسه به سه قسمت زیر تقسیم ‌می‌شود:
1- رفع اشکال و بررسی کارهای انجام شده در طول ‌هفته قبل
2- تدریس مباحث جدید 
3- ‌تجربه کردن مباحث مطرح شده بصورت عملی در همان جلسه

 

به دلیل حجم بالای مطالب و اتصال مباحث هر‌جلسه به ‌جلسه دیگر، حضور در کلاس و انجام ‌تمرین‌های داده شده در طول هفته توسط دانشجویان، ‌مهمترین و حیاتی‌ترین قسمت برای گرفتن ‌نتیجه مطلوب خواهد بود.


 
لوازم مورد نیاز دانشجو برای شروع این دوره مداد طراحیB2 ، کاغذ طراحیA3 ، تخته‌شاسی A3، مدادتراش و پاک‌کن خواهد بود. دیگر لوازم مورد نیاز، متعاقباً و در طی دوره ‌اعلام خواهد شد.

 

  • تیپ کلاس درسی

این دوره در استودیو و در دو بخش تئوری و عملی و به صورت کارگاه ارائه ‌می‌شود. تدریس در این دوره (با وجود گروهی بودن کلاس و ‌برنامه مباحث منظم و مشخص ‌شده کلاس) به ‌شیوه فرد به فرد انجام ‌می‌شود. در واقع‌، مبنای کلی مقایسه و پیشرفت، بر اساس پتانسیل هر فرد و طبیعتا خروجی وی بر اساس حضور مفید در کلاس و تمرینات انجام شده در طی دوره، قابل ارزیابی خواهد بود.

 

  • خروجی دوره

در پایان این دوره، دانشجو در زمینه طراحی با رویکرد اصولی و قابل بسط و گسترش به تمامی ‌فعالیت‌های بصری از هنر تا Design مهارت کسب کرده و می‌تواند با ‌پایه‌ای قدرتمند به ‌ادامه کار یا تحصیل در ‌رشته‌های دیگر ادامه دهد.

 

در این دوره، علاوه بر تمرینات هفتگی، یک ‌پروژه نهایی تعریف شده است که دانشجو می‌تواند بر اساس مشاوره مدرس و ‌علاقه شخصی، یکی از دو موضوع مطرح شده را انتخاب کند و به عنوان ‌پروژه نهایی در پایان ترم ارائه دهد. 

 

دانشجویانی که این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارند، مهارت‌‌های فیزیکی و ذهنی جامعی را به دست ‌می‌آورند و با کمک این ‌مهارت‌ها پیش‌نیاز هر فعالیت بصری را به دست آورده و ‌به‌صورت چشمگیری به ‌حرفه‌ای شدن در کار مورد نظر خود نزدیک شوند و یا تخصص خود را ارتقا دهند. 

 

  • مخاطبین این دوره

هنرمندان تجسمی٬ طراحان گرافیک٬ طراحان صنعتی٬ دانشجویان در حال تحصیل در ‌دانشگاه‌ها، فارغ‌التحصیلان رشته‌های نقاشی، گرافیک، معماری، طراحی صنعتی٬ هنرجویان ‌هنرستان‌ها و همینطور ‌علاقه‌مندان به هنر وDesign ، مخاطبین این دوره خواهند بود.

پارسوا مهتاش
پارسوا مهتاش
• مدرس طراحی آکادمیک ، طراحى تخصصى پرتره و آناتومى و آرت دایرکتور دوره GID / نقاش ، آرت دایرکتور
نظر استاد در مورد دوره

جدا از مباحث تخصصی و ‌شیوه آموزش علمی و ‌غیرسلیقهای مطرح ‌شده دوره و تکیه و اصرار بر اصولی بودن ‌شیوه طراحی و تدریس آن، ‌می‌توان به ‌نکته‌‌ای مهم و حائز اهمیت آن اشاره کرد و آن ‌‌بدست آوردن ‌قابلیتهایی پنهان در طی ‌یادگیری ‌طراحی است که در حرفه و زندگی نقش بسیار مهمی دارند. ‌قابلیتهایی مانند، صبور بودن، یافتن نقاط قوت و پذیرفتن نقاط ضعف، روبرو شدن آگاهانه با ترس، تمرین اشتباه کردن و تبدیل آن به یک مهارت، قدرت تحلیل و آنالیز و ساده کردن کارهای سخت و … .


گرامافنت
طراحی  پارچه
طراحی لوگو شرکت مسافرتی viacation حوضه فعالیتی در آفریقای جنوبی

جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید و یا ثبت نام کنید
هیچ نظری درج نشده است
هیچ سوالی مربوط به این درس وجود ندارد