الگو و دوخت پوشاک زنانه (نازک دوزی)
این دوره به آموزه هایی از شناخت اندام، شناخت پارچه، چگونگی طراحی و تهیه الگو برای اندام استاندارد و اندام شخصی و دوخت لباس می پردازد که هنرجو بتواند: 1- اندام را تجزیه و تحلیل نموده و خطوط اصلی و فرعی را بر روی اندام شناسایی و بر روی الگو طراحی نماید. 2- به ساخت انواع الگوی پایه و مدلسازی روی آن ها بپردازد. 3- بتواند الگوهای آماده را اضافه درز گذاشته و بر روی پارچه برش کند. 4- برانواع چرخ صنعتی راسته دوز و اورلوک تسلط پیدا نموده و بتواند قطعات برش خورده را دوخت نموده و به مرحله اجرا برساند.
16
جلسه
تعداد جلسات
1
روز
تعداد جلسات در هفته
5
ساعت
مدت زمان هر جلسه
80
ساعت
مجموع ساعات دوره

با توجه به کسب و کار پر بازده تولید پوشاک در داخل کشور، همچنین روند پیشرفت سریع جهان در زمینه‌ی مد و لباس، هر روز بر تعداد علاقه مندان به رشته طراحی و دوخت لباس افزوده می شود. قابل توجه است که تولید یک لباس خوب، احتیاج به پارامترهای متفاوتی دارد. از جمله ی این پارامترها، الگوی لباس برای برش است که تأثیر انکارناپذیری روی کیفیت لباس و فروش آن دارد. در تولید لباس، یک الگوی زیبا و یک کپ عالی روی اندام، دارای اهمیت ویژه ای است و تأثیر آن در فروش برای تولیدی ها کاملاً واضح است. از همین رو دستمزد طراحان الگویی که تخصص کافی در این امر دارند، بسیار بالاست. تمام این موارد مصداق این واقعیت است که جهت پیشرفت مد و لباس درکشور، نیاز به استفاده از شیوه صحیح آموزش طراحی و الگوسازی برای افزایش سرعت، دقت و کیفیت ضروری شده است.

 

 • درباره ی دوره:

در دوره مقدماتی الگو سازی آنچه اهمیت دارد و لازمه یک الگوکار حرفه ای است، خوب دیدن و شناخت اندام است. بنابراین کار بر روی مانکن و تجزیه و تحلیل اندام و شناخت خطوط اصلی و فرعی اندام، جزو اولین دروس این کلاس است. هنرجو باید بتواند الگو را روی اندام تجسم نموده و تمامی نقاط آن را بشناسد تا در آینده به راحتی انواع مدل ها را روی الگو کار کند. سپس ریزش پارچه روی بدن مانکن بررسی می شود تا هنرجو به شناخت پارچه و اهمیت نحوه قرارگیری آن بر روی اندام پی ببرد. آموزش از مدل های بسیار گشاد و بدون آستین مانند پانچو و شنل آغاز شده و بعد از تسلط کامل بر این مدل ها، به آموزش مدل های گشاد بدون ساسون و آستین دار و در نهایت مدل های تنگ و ساسون دار بدون آستین و آستین دار پرداخته خواهدشد. آموزش هر مدل لباس، با نمایش مدل توسط ویدیو پروژکتور و توضیح تمام جزئیات مدل انجام می شود تا هنرجو تجسم کاملی از مدل در ذهن خود داشته باشد، همچنین مدل دوخته آن در کلاس نشان داده می شود. سپس الگوی مدل، هم روی کاغذ الگو و روی تخته وایت بورد کشیده می شود و هم بر روی اندام مانکن نمایش داده می شود تا تصویر ذهنی که برای هنرجو ساخته شده به عینیت و درک کامل مدل برسد.

​هنرجو در تمامی مراحل الگو سازی با استاد و هم زمان با او کار می کند ولی در زمان برش و دوخت مدل، کار کردن استاد را نظاره خواهد کرد تا بعد خودش بتواند پشت چرخ بنشیند و کار کند.

 • خروجی دوره:
 1. در پایان این دوره، هنرجو از مهارت های زیر برخوردار خواهد بود:
 2. اندام های مختلف و ایرادهای آن ها را به طور کامل می شناسد و می تواند تمام خطوط اصلی و فرعی عرضی و طولی را تشخیص دهد.
 3. با انواع مدل های پوشاک زنانه آشنا شده، نام علمی آن ها را می داند.
 4. انواع پارچه های موجود در بازار را تشخیص داده و مطابق مدل انتخاب می نماید.
 5. می تواند مدل های مختلف را تجزیه و تحلیل نماید.
 6. الگوهای پایه و مادر را می شناسد و تشخیص می دهد که هر مدل با کدام الگوی پایه ساخته شده است.
 7. تمامی مدل های پوشاک زنانه (مانتو، پیراهن، بلوز، دامن) را می تواند مدل سازی نموده دوخت نماید.
 8. می تواند با استفاده از ذهن خود و خلاقیت، به طراحی، الگوسازی و دوخت مدل های جدید بپردازد.
 •  تیپ کلاسی:

کلاس طرح و تهیه الگو و دوخت یک کلاس تئوری، کارگاهی و مهارتی بوده و در هر جلسه استاد مطالب تئوری را به صورت کارگاهی و عملی هم آموزش می دهد. برای درک بهتر مطالب، هنرجو همزمان با استاد تمام آموزش ها را در کلاس انجام داده و مشکلاتش را همان جا حل خواهد کرد.

نمونه کاری برای این درس یافت نشد
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید و یا ثبت نام کنید
هیچ نظری درج نشده است
هیچ سوالی مربوط به این درس وجود ندارد