کارگاه تخصصی رنگ
این دوره به آموزه هایی از مباحث رنگ می پردازد که دانشجو بتواند: -1 به صورت اصولی با مباحث تئوری و عملی رنگ آشنا شود. -2 با متریال های مهم رنگ آمیزی آشنا و تجربه ی کار با آن ها را فرا بگیرد . -3 با روند و اجرای یک Art Work از طرح اولیه تا ارائه ی آن آشنایی پیدا کند.
16
جلسه
تعداد جلسات
1
روز
تعداد جلسات در هفته
3
ساعت
مدت زمان هر جلسه
42
ساعت
مجموع ساعات دوره

به صورت کلی و بر خلاف تصور عامیانه ٬ زیبایی شناسی در هنر به هیچ عنوان سلیقه ای نیست و با اصول و قواعد همراه است. به عبارت ساده تر می توان گفت زیبایی قاعده مند است. خلق زیبایی نیازمند آگاهی و تسلط بر دانش و علوم زیباییشناسی می باشد. مبحث رنگ٬ یکی از مهمترین موضوعات در هنرهای بصری و تجسمی و از زیر مجموعه های زیبایی شناسی است. هر هنرمند برای خلق یک اثر ٬ نیاز به دانستن اصول و مبانی رنگ و همچنین آشنایی با تکنیک های مختلف اجرایی دارد. در سال های اخیر ٬ شاهد ایرادات اساسی در بیشتر آثار هنری دیجیتال و آنالوگ هنرمندان و تصویرسازان هستیم و نیاز به دوره ی اصولی و تخصصی رنگ ٬ بیش از پیش احساس می شود. علاوه بر این به دلیل فراگیر شدن هنرهای دیجیتال هنرمندان و هنرجویان فرصت تجربه ی عملی با متریال های آنالوگ رنگ را از دست می دهند و این یکی از مهمترین مشکلاتی است که باعث بروز ایرادات اساسی و ناتوانی در اجرای آثارشان می شود. اصول کاربردی ٬ روانشناسی رنگ ٬ تجربه و آشنایی با متریال های آنالوگ ٬ زیبایی شناسی٬ هارمونی و مباحثی از این قبیل جزو مهمترین موضوعاتی است که در این کلاس به آن پرداخته می شود. این کلاس به صورت کارگاه عملی برگزار و به دلیل گستره ی وسیع قابلیت های متریال رنگ روغن ٬ این ابزار به عنوان متریال اصلی در این کلاس مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

تدریس در هر جلسه به سه قسمت زیر تقسیم می شود:
-رفع اشکال و بررسی کارهای انجام شده در طول هفته ی قبل
-تدریس و توضیح مباحث جدید
-تجربه ی عملی مباحث مطرح شده در همان جلسه
به دلیل حجم بالای مطالب و اتصال مباحث هر جلسه به جلسه ی دیگر ٬ حضور در کلاس و انجام تمرین های داده شده در طول هفته توسط دانشجویان٬ مهمترین و حیاتی ترین قسمت برای گرفتن نتیجه ی مطلوب خواهد بود. لوازم مورد نیاز برای شروع این دوره ٬ گواش ٬ رنگ روغن و قلم مو خواهد بود. مشخصات دقیق ابزار و دیگر لوازم مورد نیاز متعاقبا و در طی دوره اعلام خواهد شد.

تیترهای کلی عبارتند از :
اصول و مبانی رنگ شناسی / ترکیب رنگ مقدماتی و پیشرفته / آشنایی با متریال و ابزار حرفه ای / روانشناسی رنگ / هارمونی و زیبایی شناسی / بررسی رنگ در مدیای دیجیتال و آنالوگ / مبانی و مباحث نورپردازی / فضاسازی و انتقال مفهوم از طریق رنگ / تجربه عملی با ابزار و متریال و تکنیک های اجرا 

نکته ی مهم: برای شرکت در این دوره ٬بهتر است که هنرجویان با طراحی آشنایی و تسلط نسبی داشته باشند. در غیر این صورت ٬ گذراندن دوره ی طراحی آکادمیک(شیوه و اصول طراحی) ٬ قبل از این دوره پیشنهاد می شود.

در پایان این دوره ، هنرجو علاوه بر یادگیری اصول ٬ قواعد و مبانی رنگ ٬ تکنیک ها و تجربه ی عملی و آشنایی با ابزار و متریال آنالوگ رنگ را به صورت عملی فرا خواهد گرفت.
شیوه ی تدریس در این دوره(با وجود گروهی بودن کلاس و برنامه ی مباحث منظم و مشخص شده ی کلاس) به شیوه ی فرد به فرد انجام می شود. در واقع ٬ مبنای کلی مقایسه و پیشرفت ٬ بر اساس پتانسیل هر فرد و طبیعتا خروجی وی بر اساس حضور مفید در کلاس و تمرینات انجام شده در طی دوره ٬ قابل ارزیابی خواهد بود. در این دوره ٬ علاوه بر تمرینات هفتگی ٬ یک پروژه ی نهایی تعریف شده است که دانشجو می تواند بر اساس مشاوره ی مدرس و علاقه ی شخصی ٬ یکی از دو موضوع مطرح شده را انتخاب کند و به عنوان پروژه ی نهایی در پایان ترم ارائه دهد.
دانشجویانی که این دوره را با موفقیت پشت سر بگذارند ٬ مهارت هایی تخصصی در زمینه ی رنگ و نقاشی را به دست می آورند و با کمک این مهارت ها می توانند به صورت حرفه ای به فعالیت در تمامی رشته های مرتبط با هنرهای تجسمی بپردازند.

مخاطبین این دوره

هنرمندان تجسمی به خصوص نقاشان و تصویرگران٬ دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه ها و فارغ
التحصیلان رشته های هنرهای تجسمی و به صورت کلی کسانی که حرفه ی آن ها به هر شکلی به مباحث رنگ
ارتباط پیدا می کند مخاطبین این دوره خواهند بود.

نمونه کاری برای این درس یافت نشد
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید و یا ثبت نام کنید
هیچ نظری درج نشده است
هیچ سوالی مربوط به این درس وجود ندارد