دوره جامع اوریگامی
این دوره به آموزه هایی از اوریگامی می پردازد که دانشجو بتواند: 1- آشنایی با تاریخچه و مفاهیم اولیه اوریگامی 2- یادگیری نقشه خوانی و تکنیک های تازدن 3- آشنایی با سبک های مختلف اوریگامی 4- کسب مهارت در تا زدن نمونه های مهم سبک های مختلف ۵. یادگیری برای جستجو و مطالعه ی مدل های اوریگامی ( دسترسی به منابع) ۶. آشنایی با تئوری دیزاین ۷.آشنایی با کاربرد اوریگامی در حوزه های مختلف دیزاین ۸. تحلیل مدل های اوریگامی
10
جلسه
تعداد جلسات
1
روز
تعداد جلسات در هفته
3
ساعت
مدت زمان هر جلسه
30
ساعت
مجموع ساعات دوره

  • درباره دوره جامع اوریگامی

دنیای اوریگامی سرشار است از ایده های بکر و تازه. از سازه های معماری گرفته تا ایده هایی جدید برای دکوراسیون داخلی، بسته بندی، طراحی خودرو و یا ابزارهای خانگی، هزاران شیء دیگر تا طراحی بازی ها یا انیمیشن های سینمایی و هنرهای دیجیتال. در دنیای اوریگامی می توان برای هر کدام ایدهای بسیار ناب پیدا کرد و روز به روز بر محبوبیت این هنر اصیل که سادگی را با وقار ترکیب کرده افزوده میشود.

در این دوره ی جامع هم ما با بررسی طیف وسیعی از تکنیکها و مدلهای اوریگامی، می خواهیم دید طراحانهای نسبت به اوریگامی پیدا کنیم. از آنجایی که اغلب به اوریگامی به دید یک تفنن و سرگرمی نگاه میشود و از طرفی دسترسی به منابع محدود پیشرفته اوریگامی بسیار سخت است، نیازمند آن هستیم تا با بهره گیری از نمونههای برجستهی اوریگامی و دیزاین و همینطور تحلیل اوریگامی های سنتی و تمرینهای مناسب درکمان را از ساخت فرم با کاغذ ( یا متریال های ورقه ای دیگر) افزایش دهیم که در این دوره به بررسی جزئی این موارد خواهیم پرداخت.

 اصول بنیادین و اولیه اوریگامی و بررسی ریشه ای اوریگامی سنتی

- اوریگامی چند تکه شامل مسطح و حجم

- پترن های تکرار شونده و توسعه پذیر اوریگامی : شامل تکنیک پلیسه ها و تسلیشن

- تئوری دیزاین در اوریگامی.

تیترهای کلی عبارتند از :

اصول و مبانی اوریگامی / اوریگامی چندتکه (ماژولار) / اوریگامی تسلیشن (بافت) /  اوریگامی و دیزاین / نقشه خوانی / آشنایی با اوریگامیست ها و آثار برجسته اوریگامی

  • تیپ کلاس درسی

ورکشاپ عملی در آتلیه، مشارکت گروهی دانشجویان،  مهندسی معکوس مدل های اوریگامی، فعالیت های تعاملی

  • خروجی دوره

در پایان این دوره ، دانشجو در زمینه ساخت انواع مدل های اوریگامی ، اوریگامی چند تکه (ماژولار )، اوریگامی تسلیشن (بافت) ، نقشه خوانی اوریگامی، ارتباط اوریگامی و حوزه های مختلف دیزاین و اجرا و تحلیل مدل های مهم اوریگامی با کاغذ مهارت کسب می کند. بطوریکه می تواند پس از آن ردهی وسیعی از مدلهایی که در کلاس تا نشده را با توجه به اطلاعات و آموخته های کلاس تحلیل کرده و همینطور تا بزند.

نقشه خوانی اوریگامی را فرا میگیرد. مسئله ای که اغلب به دلیل گنگ بودن باعث می شود تا به آن کم توجهی شود و دانشجویان بیشتر به سمت ویدئوهای آموزشی روی آورند. در صورتی که برجسته ترین مدل های اوریگامی نه بصورت ویدئو بلکه در قالب دیاگرام در جامعه اوریگامی تبادل می گردد.

آشنایی با تئوری دیزاین در اوریگامی.

با هنرمندان و پژوهشگران طراز اول دنیا ، آثارشان و پژوهشهایشان آشنا می شوند. این امر، به دلیل محدودیت منابع، به دانشجویان کمک می کند تا بتوانند به پیگیری هنرمند، سبک و تکنیک مورد علاقه خود بپردازند.

با منابع دست اول اوریگامی آشنا شوند. اخلاق حرفه ای در اوریگامی و جامعه اوریگامی را یاد می گیرند.

دید طراحانه و حرفه ای نسبت به اوریگامی پیدا خواهند کرد.

انواع سبک های مختلف اوریگامی و تکنیک های اجرای این مدل های را فرا میگیرند.

با وجود اینکه تمرکز اصلی دوره بر طراحی محصول نیست اما با تمرین مناسب می توانند از ایده های آموخته در کلاس در پروژه های و ایده های مربوط به دیزاین خود بهره ببرند. پروژه هایی شامل، طراحی گرافیک، طراحی محصول، معماری، طراحی صنعتی، طراحی مبلمان خانگی و شهری، طراحی جواهی و طراحی بسته بندی و ...

  • مخاطبین این دوره

دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه ها ، فارغ التحصیلان رشته های معماری، طراحی صنعتی، گرافیک، تصویر سازی، صنایع دستی و جواهر سازی و رشته های هنری دیگر علاقه مندان به هنر، مقوله دیزاین، آموزش و هنرهای دستی، بسته بندی هنرجویان هنرستان ها و طراحان در شرکت های تبلیغاتی و طراحان محصول... مخاطبین این دوره خواهند بود.

علی بهمنی
علی بهمنی
جهت آشنایی بیشتر با علی بهمنی به وبسایت ایشان مراجعه کنید

نمونه کاری برای این درس یافت نشد
جهت ارسال نظر ابتدا وارد شوید و یا ثبت نام کنید
هیچ نظری درج نشده است
هیچ سوالی مربوط به این درس وجود ندارد