آخرین رویداد ها
ورکشاپ و معارفه سایکوفورمنس
ورکشاپ و معارفه سایکوفورمنس

تئاتر را با همه‌ گستردگی‌اش می‌توان یکی از شاخه‌های پرفورمنس دانست و نشانه‌شناسان آن را نظامِ نظام‌ها می‌شناسند، چرا که نظام‌هایی چون: موسیقی، نقاشی، عکاسی، سینما، معماری، رقص و ... را درون خود جای می‌دهد. مواجه طراح با کمپانی‌ها، مدیر با کارمندان، ...

جمعه
22
دی

14:00 الی 18:00

مدرسه اینورس

رایگان


تئاتر را با همه‌ گستردگی‌اش می‌توان یکی از شاخه‌های پرفورمنس دانست و نشانه‌شناسان آن را نظامِ نظام‌ها می‌شناسند، چرا که نظام‌هایی چون: موسیقی، نقاشی، عکاسی، سینما، معماری، رقص و ... را درون خود جای می‌دهد.

 

مواجه طراح با کمپانی‌ها، مدیر با کارمندان، فروشنده با خریداران، مدرس با دانشجویان، والدین با فرزندان، عاشق با محبوبش، روابط روزمره انسانی و حتی مواجه من با شما در همین لحظه و در این محیط پرفورمنس است.

 

پرفورمنس و هنر اجرا بسیار مستعد پروژه‌های بینارشته‌ای است، چه با علوم انسانی مثل روانشناسی، جامعه‌شناسی، فلسفه، دین، حقوق و ... و چه با علوم مهندسی، پزشکی و چه حوزه‌های مرتبط با بازار، تبلیغات و ... .

 

از سوی دیگر علم روانشناسی، پایگاه مطمئن و قابل استنادی برای شناخت و آگاهی از توانایی‌ها، نقص‌ها، نیازها، سبب‌شناسی رفتارهای انسان و هر آنچه مرتبط با مقوله انسان است؛ در نظر گرفته می شود.

 

چارچوب و رویکرد میان‌رشته‌ای که یک سوی آن هنر پرفورمنس و سوی دیگر آن علم روانشناسی باشد؛ به نظر بهترین فرصت را برای تجربه های جدیدتر و پخته‌تر انسانی فراهم آورده و زمینه‌ساز دستیابی به افق روشن‌تر و کارآمدتری در زمینه‌های حرفه‌ای، شغلی، تحصیلی و حتی زندگی روزمره خواهد شد.

 

تمامی افراد بدون پیش‌نیاز، بهره کافی از ورکشاپ را خواهند برد.

 

شرکت‌کنندگان در این کارگاه به درک نسبی و آشنایی مقدماتی با رویکرد میان رشته‌ای روانشناسی و پرفورمنس خواهند رسید و دریچه‌های جدیدی برای کاربردی‌کردن این دانش‌افزایی در فعالیت‌های حرفه‌ای، شناخت پتانسیل‌های فردی خود و زندگی روزمره کسب خواهند کرد. همچنین برای تصمیم‌گیری جهت شرکت در دوره‌های تخصصی این رویکرد که به رشد جدی افراد در این زمینه منجر خواهد شد، اطلاعات و آشنایی مناسبی را بدست خواهند آورد.

 

این ورکشاپ بصورت عمومی باعث شناخت هر چه بیشتر حوزه‌های کاربردی روانشناسی و هنر خواهد شد. آگاهی و آشنایی شرکت‌کنندگان در این زمینه را چه در چارچوب فردی و چه در چارچوب اجتماعی افزایش داده و موجب بهبود عملکرد افراد می‌شود.

 

به طور خاص، افرادی که حرفه‌ای را دنبال می‌کنند که به واسطه آن با دیگران در ارتباط هستند و یا باید محصولی را به صورت حضوری ارائه دهند، سفارش بگیرند و یا دانشجویانی که چنین آینده شغلی در انتظار آنهاست، این کارگاه برای آنها بسیار سودمند خواهد بود.

برای ثبت‌نام در این رویداد بر روی "این لینک" کلیک کنید.
گزارش برگزاری رویداد
ورکشاپ و معارفه سایکوفورمنس
ورکشاپ و معارفه سایکوفورمنس
ورکشاپ و معارفه سایکوفورمنس
ورکشاپ و معارفه سایکوفورمنس
ورکشاپ و معارفه سایکوفورمنس
ورکشاپ و معارفه سایکوفورمنس
ورکشاپ و معارفه سایکوفورمنس
ورکشاپ و معارفه سایکوفورمنس
ورکشاپ و معارفه سایکوفورمنس

ورکشاپ و معارفه "سایکوفورمنس" با هدف، آشناسازی شرکت‌کنندگان با دوره سایکوفورمنس و ایجاد یک کارگاه و فضای تعاملی برای در موقعیت قرار‌دادن علاقمندان به دو رشته روانشناسی و هنر اجرا، با حضور دکتر مصطفی دریادار (روانشناس) و عرفان شیرنگی (پرفورمنس آرتیست و مدرس هنرهای اجرایی) در محل مدرسه تخصصی هنر و دیزاین اینورس برگزار شد.

 

این ورکشاپ با صحبت‌های دکتر مصطفی دریادار آغاز شد. وی در ابتدا با تاکید بر اهمیت شناخت مغز به عنوان اصلی‌ترین عنصر دریافت‌ها، ادراکات انسانی و اساسی‌ترین تولید‌کننده فکر و رفتار بشر، به تشریح عملکردها، کارکردها، نواقص، بدکارکردی‌ها و چگونگی استفاده بهینه از پتانسیل‌های مغز پرداخت. وی در ادامه با استفاده از مثال‌هایی مفاهیم مطرح شده را شفاف نموده و فرصت‌ها و تهدیدهایی را که برای نمودهای فکری و رفتاری که از رشد مغز، در گستره عمر انسان قابل تصور است را، با نگاهی کاربردی، در جهت اصلاح و تعدیل آن تشریح نمود. در پایان این بخش، با اشاره به مناسب‌ترین ابزارهای روانشناختی برای شناخت و اصلاح فکر و رفتار انسان، هنر را یکی از کارآمدترین ابزارها دانست و در میان انواع شاخه‌های هنری، "هنر اجرا" را ‌دارای ویژگی‌های منحصربفردی برای کاربردی‌کردن هر چه بهتر دانش روانشناسی معرفی نمود.

 

پس از صحبت‌های وی، عرفان شیرنگی هنر اجرا را به شکلی کامل و با مشارکت‌دادن افراد حاضر معرفی کرده و ارتباط آن با علوم گوناگون مانند علوم انسانی، علوم پزشکی، علوم مهندسی و در محیط‌های گوناگون مانند فضای آموزش، فضای بازار فضای تبلیغات و ... را مشخص ساخت. وی همچنین در راستای درک بهتر ورود هنر اجرا به هریک از موارد فوق، مثال‌ها و نمونه‌های تصویری مناسبی را به شرکت‌کنندگان نمایش داد.

 

در بخشی از این رویداد عرفان شیرنگی علت انتخاب پرفورمنس برای قرارگیری در کنار دانش روانشناسی را توضیح داد. وی به این موضوع اشاره کرد به علت پتانسیل‌های زیاد "هنر اجرا" و باز‌بودن دست هنرمند در ورود به شاخه‌های مختلف هنری دیگر نظیر هنرهای نمایشی، هنرهای موسیقایی، هنرهای تجسمی و ... پرفورمنس انتخاب شده تا هنرمند بتواند از ابزار نامحدود‌تری برای رسیدن به اهداف و بیان‌های روانشناسی خود استفاده کند.
 

دکتر مصطفی دریادار در بخش دیگری از این رویداد به شرح چرایی شکل‌گیری و خروجی این دوره پرداخت. وی افزود که اگر به دنبال دستیابی به روابط روزمره بهتر، بدست‌آوردن موفقیت در تحصیل و شغل، مفید‌بودن برای اطرافیانمان و زندگی با کیفیت‌تری هستیم، ابتدا باید از خودمان شروع کنیم. ابتدا میبایست توانایی‌ها، نقص‌ها، جایگاه‌فعلی و ویژگی‌های فردی خود را بخوبی بشناسیم. ما در این دوره تلاش بر شفاف‌سازی مسیری برای رشد و اصلاح افراد داریم و امید داریم که به مرور زمان و به تدریج، با استفاده از "دانش روانشناسی" و با ابزاری چون "هنر اجرا" در راستای پیشرفت افراد قدم برداشته و قدرت فکری و اجرایی شرکت‌کنندگان را ارتقا دهیم.
 

 

دکتر مصطفی دریادار هم‌اکنون مدیر دپارتمان هنر و روانشناسی مرکز جامع آرن است و در این مرکز به عنوان رواندرمانگر و عضو تیم درمانی فعالیت دارد. وی با عنوان نوروتراپیست و بیوتراپیست شناخته شده است. عرفان شیرنگی تاکنون در سمت‌های گوناگونی مانند طراح، کارگردان، کیوریتور، دراماتورژ، برنامه‌ریز و ...، در تئاتر‌ها و پرفورمنس‌های گوناگونی فعالیت داشته است. از سوابق او می‌توان به مشارکت وی در "تئاتر مفیستو"، "تئاتر خانه"، "همایش ملی صدای هویت کودک"، "جشنواره تجربه‌های اجرا"، "تئاتر شراب غاز"، "تئاتر آخرین" و ... اشاره کرد.