کارگاه سینما بیرون از سینما

کارگاه سینما بیرون از سینما

«سینما، بیرون از سینما»، تجربه لذت‌بخش تماشای جمعی یک فیلم، بیرون از سینما است. در این کارگاه به درون‌مایه‌های هر فیلم خارج از ساختارهای سینمایی پرداخته می‌شود...

کارگاه

توضیحات رویداد

سینما، بیرون از سینما


«سینما، بیرون از سینما»، تجربه لذت‌بخش تماشای جمعی یک فیلم، بیرون از سینما است. در این کارگاه به درون‌مایه‌های هر فیلم خارج از ساختارهای سینمایی پرداخته می‌شود. این برنامه هفتگی است و در ابتدای هر جلسه از آن، پرسشی از محتوای فیلم مطرح می‌شود. پس از آن شرکت‌کنندگان به تماشای فیلم می‌نشینند و بعد از نمایش فیلم درباره پرسش اولیه بحث خواهد شد. در این کارگاه، فیلم‌ها از منظر فلسفه و روانشناسی شخصیت‌هایشان نقدوبررسی شده و شرکت‌کنندگان با لایه‌های زیرین هر فیلم آشنا می‌شوند.


بهره افراد از شرکت در این کارگاه چیست؟

لذت تماشای یک فیلم به‌شکل جمعی

آشنایی با لایه‌های زیرین یک فیلم

یافتن نگاهی عمیق نسبت به موضوعات فلسفی


این کارگاه برای چه کسانی است؟

تمامی کسانی که به سینما، فلسفه و روانشناسی علاقه دارند یا دوست دارند به درکی عمیق‌تر از محتوای یک فیلم برسند.


تعامل شرکت‌کنندگان چگونه است؟

این کارگاه کاملاً به‌شکل بحث و گفتگو خواهد بود و شرکت‌کنندگان در مباحث مطرح‌شده مشارکت کلامی خواهند داشت.


در این کارگاه، به چه چیزهایی پرداخته می‌شود؟

هر فیلم در اولین لایه خود روایت‌گر یک داستان است. داستانی که اصلی‌ترین عنصر جذابیت یک فیلم بوده و تمامی مخاطبان با آن ارتباط برقرار می‌کنند. اما در پس این داستان‌ها عناصر مختلفی مطرح می‌شوند که درون‌مایه‌های آن داستانند. این درون‌مایه‌ها یا مضامین، اغلب در تماشای چندباره یک فیلم و با فهم درست ارجاعات بیرونی آن، آشکار می‌شوند. از‌همین‌رو برای رسیدن به درکی عمیق‌تر از یک فیلم باید با مفاهیمی از فلسفه و روانشناسی آشنا بود و نحوه دیدن مضامین را در دل یک داستان یاد گرفت. این درک عمیق‌تر نه فقط به شناخت لایه‌های زیرین یک اثر کمک می‌کند بلکه ابزاری برای خودکاوی و شناخت بهتر جهان است. این کارگاه برای کمک به یافتن این ابزار و آموزش نحوه استفاده از آن طراحی شده و برگزار می‌شود.


برنامه این هفته چیست؟

در هفته ششم این برنامه فیلم (۲۰۱۷) Manchester By The Sea را می‌بینیم. این فیلم برنده اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی در هشتاد و نهمین دوره جوایز اسکار برای کنت لونرگان، برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای کیسی افلک، برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در فیلم درام در هفتاد و چهارمین مراسم گلدن گلوببرای کیسی افلک و جوایز بسیار دیگر شده است. این فیلم بر پایه‌ی دغدغه‌ی همیشگی کنت لونرگان،بحران عاطفی انسانها شکل گرفته و حکایت از داستان مرد جوانی به نام لی چندلر ( کیسی افلک ) است که پس از مرگ برادر بزرگترش جوئی ( کایل چندلر ) مجبور می شود تا حضانت پسر برادرش را برعهده بگیرد و می بایست به این منظور به شهر زادگاه خود بازگردد، دارد. در این فیلم کارگردان توانسته است با دکوپاژ صحیح در تمام لحظات فیلم باعث شود تماشاگر احساسات شخصیت‌ها را باور کرده و در کنار آنان زندگی واقعی اما سرد را تجربه کند. با کنار هم قرار گرفتن فیلمنامه‌ خوب و کارگردانی چیره‌دستانه، فیلمی یکدست و اثرگذار شکل گرفته که مخاطب را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


زمان برگزاری
پنجشنبه 28 شهریور 98
17:00 - 20:00
برگزار شد
آدرس محل برگزاری
تهران, تهران, تجریش، چهارراه قدس، ابتدای خ نیاوران، کوچه نخست (روبروی شهرداری)، بن بست اول (سمت راست)، پ ۳۶
ارائه دهندگان این رویداد
یاسر هدایتی
یاسر هدایتی
مشاهده رزومه

انتخاب جایگاه

قابل خرید انتخاب موقت شما در حال خرید توسط دیگران فروخته شده غیرقابل فروش

پایان مهلت ثبت نام!

مهلت ثبت نام در این رویداد به پایان رسیده است، جهت مطلع شدن از برگزاری مجدد این کارگاه، نام خود را با زدن بر روی کلید "رزرو کارگاه" در لیست رزرو قرار دهید.