کارگاه سینما بیرون از سینما

کارگاه سینما بیرون از سینما

«سینما، بیرون از سینما»، تجربه لذت‌بخش تماشای جمعی یک فیلم، بیرون از سینما است. در این کارگاه به درون‌مایه‌های هر فیلم خارج از ساختارهای سینمایی پرداخته می‌شود...

کارگاه

توضیحات رویداد


سینما، بیرون از سینما

«سینما، بیرون از سینما»، تجربه لذت‌بخش تماشای جمعی یک فیلم، بیرون از سینما است. در این کارگاه به درون‌مایه‌های هر فیلم خارج از ساختارهای سینمایی پرداخته می‌شود. این برنامه هفتگی است و در ابتدای هر جلسه از آن، پرسشی از محتوای فیلم مطرح می‌شود. پس از آن شرکت‌کنندگان به تماشای فیلم می‌نشینند و بعد از نمایش فیلم درباره پرسش اولیه بحث خواهد شد. در این کارگاه، فیلم‌ها از منظر فلسفه و روانشناسی شخصیت‌هایشان نقدوبررسی شده و شرکت‌کنندگان با لایه‌های زیرین هر فیلم آشنا می‌شوند.


بهره افراد از شرکت در این کارگاه چیست؟

  • لذت تماشای یک فیلم به‌شکل جمعی
  • آشنایی با لایه‌های زیرین یک فیلم
  • یافتن نگاهی عمیق نسبت به موضوعات فلسفی


این کارگاه برای چه کسانی است؟

تمامی کسانی که به سینما، فلسفه و روانشناسی علاقه دارند یا دوست دارند به درکی عمیق‌تر از محتوای یک فیلم برسند.


تعامل شرکت‌کنندگان چگونه است؟

این کارگاه کاملاً به‌شکل بحث و گفتگو خواهد بود و شرکت‌کنندگان در مباحث مطرح‌شده مشارکت کلامی خواهند داشت.


در این کارگاه، به چه چیزهایی پرداخته می‌شود؟

هر فیلم در اولین لایه خود روایت‌گر یک داستان است. داستانی که اصلی‌ترین عنصر جذابیت یک فیلم بوده و تمامی مخاطبان با آن ارتباط برقرار می‌کنند. اما در پس این داستان‌ها عناصر مختلفی مطرح می‌شوند که درون‌مایه‌های آن داستانند. این درون‌مایه‌ها یا مضامین، اغلب در تماشای چندباره یک فیلم و با فهم درست ارجاعات بیرونی آن، آشکار می‌شوند. از‌همین‌رو برای رسیدن به درکی عمیق‌تر از یک فیلم باید با مفاهیمی از فلسفه و روانشناسی آشنا بود و نحوه دیدن مضامین را در دل یک داستان یاد گرفت. این درک عمیق‌تر نه فقط به شناخت لایه‌های زیرین یک اثر کمک می‌کند بلکه ابزاری برای خودکاوی و شناخت بهتر جهان است. این کارگاه برای کمک به یافتن این ابزار و آموزش نحوه استفاده از آن طراحی شده و برگزار می‌شود.


برنامه این هفته چیست؟

در هفته پنجم این برنامه فیلم  (2017) Shape of Water را می‌بینیم. این فیلم برنده شیر طلای از جشنواره فیلم ونیز است و برنده جایزه اسکار بهترین فیلم، جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن برای سالی هاوکینز، جایزه اسکار بهترین کارگردانی و جایزه اسکار بهترین فیلم‌نامه غیر‌اقتباسی در اسکار بود. فیلمی از سینمای آمریکا که با استفاده از کهن‌ الگوهای روایی توانسته داستانی جالب را بیان کند. ایده شکل گیری فیلم Shape of Water آن‌طور که خود گیلرمو دل تورو بیان کرده، در هنگام صرف یک صبحانه دو نفره در سال 2011 به ذهن او رسیده است اما 6 سال زمان نیاز داشته تا بتواند تمام جزئیات فانتزی که همواره مورد علاقه او بوده را وارد داستان نماید. 

Shape of Water داستان ساده دل بستن دو موجود متفاوت به یکدیگر است. داستانی که در سالهای اخیر بارها و بارها توسط فیلمسازان مختلف در شکل و شمایل متفاوت به تصویر کشیده شده است. اما اثر جدید دل تورو با بیان داستان عاشقانه‌ای عجیب و داستان پردازی بسیار قدرتمند، مخاطب را تا لحظه‌ی آخر در دنیای فیلم نگه‌می‌داری. عاشقانه‌ای سرشار از گره‌های داستانی که آن را به درستی در کنار هم چیده است و اثری یکدست و دلنشین را ایجاد کرده.

زمان برگزاری
پنجشنبه 14 شهریور 98
17:00 - 20:00
برگزار شد
آدرس محل برگزاری
تهران, تهران, تجریش، چهارراه قدس، ابتدای خ نیاوران، کوچه نخست (روبروی شهرداری)، بن بست اول (سمت راست)، پ ۳۶
ارائه دهندگان این رویداد
یاسر هدایتی
یاسر هدایتی
مشاهده رزومه

انتخاب جایگاه

قابل خرید انتخاب موقت شما در حال خرید توسط دیگران فروخته شده غیرقابل فروش

پایان مهلت ثبت نام!

مهلت ثبت نام در این رویداد به پایان رسیده است، جهت مطلع شدن از برگزاری مجدد این کارگاه، نام خود را با زدن بر روی کلید "رزرو کارگاه" در لیست رزرو قرار دهید.