گزارش معارفه دوره «طراحی قلم فارسی»

گزارش معارفه دوره «طراحی قلم فارسی»

چهارشنبه 12 تیر 98

معارفه دوره «طراحی قلم فارسی» روز دوشنبه، 10 تیر، با حضور رضا بختیاری‌فرد (مدرس دوره)، مدیر آموزش مدرسه اینورس و علاقه‌مندان برگزار شد.


رضا بختیاری‌فرد در ابتدای جلسه به معرفی مختصری از خودش پرداخت. او دانش‌آموخته رشته گرافیک است و سال‌ها است که در حوزه طراحی قلم فعالیت می‌کند. آثار او بارها در جشنواره‌های داخلی و بین‌المللی برگزیده شده‌اند و قلم‌های ایرانسل، یکان‌بخ و باغ کتاب از کارهای او است.


رضا بختیاری‌فرد سپس توضیحات خود را درباره مباحث آموزشی دوره آغاز کرد. در این دوره ابتدا هنرجویان با اصطلاحات طراحی قلم آشنا می‌شوند. بعد درباره نحوه تدوین بریف، نکاتی را یاد می‌گیرند و برای پروژه‌شان در طول ترم یک بریف می‌نویسند. بعد از آن ابزارهای مختلف برای طراحی حروف را می‌شناسند و روی دستگاه‌های خطی مختلف همچون نسخ، نستعلیق، شکسته و ... کار می‌کنند.در ادامه هنرجویان این دوره با اجرای دستی، اصلاحات بصری و خطای باصره، زاویه قلم، کنتراست ضخامت و تناسبات آشنا می‌شوند و بعد از طراحی حروف سراغ طراحی اعداد و علائم می‌روند. آن‌ها سپس درباره هم‌نشینی حروف نکاتی را می‌آموزند و نحوه اجرای کامپیوتری قلم را یاد می‌گیرند. در انتها هم روی پیش‌طرحی از وزن‌های دیگر قلم و فونت لاتین متناسب با آن کار می‌کنند و با نحوه ارائه صحیح را براساس بریف اولیه، آشنا می‌شوند.


هنرجویان با شرکت در این دوره یاد خواهند گرفت که چگونه یک بریف طراحی قلم تولید می‌شود و چگونه می‌توانند براساس آن بریف یک قلم را طراحی کنند. آن‌ها همچنین با نحوه طراحی وکتور حروف آشنا ‌می‌شوند و یاد می‌گیرند که چه‌طور قلم‌شان را به بازار ارائه کنند. تمام این‌ها برای این است که هنرجویان بتوانند با تلاش خودشان، پس از این دوره سفارش کار بگیرند و باتوجه به توانمندی‌هایشان به‌شکلی حرفه‌ای در این حوزه مشغول به کار شوند.


مخاطبان دوره «طراحی قلم فارسی» دانشجویان و دانش‌آموختگان گرافیک و علاقه‌مندان به خوش‌نویسی و تایپوگرافی‌اند. اما باید این را در نظر داشته باشند که طراحی قلم نسبت به دیگر شاخه‌های تایپوگرافی نیاز به حوصله و نظم بیشتری دارد. به گفته رضا بختیاری‌فرد طراحی قلم نیاز به ذهنی منظم دارد. هنرجو باید علاوه‌بر خلاقیت هنری، نظم مهندسی هم داشته باشد تا بتواند تمام مجموعه را درک کرده و به آن یکپارچگی ببخشد.


دوره «طراحی قلم فارسی» مدرسه اینورس از 17 تیرماه آغاز می‌شود و در 24 جلسه سه‌ساعته برگزار خواهد شد. در صورتی که مایل به ثبت‌نام در دوره «طراحی قلم فارسی» هستید، به صفحه اختصاصی دوره در وبسایت مدرسه اینورس مراجعه کنید.