آخرین اخبار
گزارش ششمین روز هفته هنرهای دیجیتال اینورس
گزارش ششمین روز هفته هنرهای دیجیتال اینورس
پنجشنبه 27 اردیبهشت 97

برنامه بیست و دوم | گفت‌وگو با مهرداد ایسوندی | Visual Development Artist 

 

مهرداد ايسوندى در ابتدا خود را معرفى كرد. وى كه اكنون در شركت گوگل مشغول به كار است سفر هنرى خود را از هنرستان فارابى كرج آغاز كرده است. علاقه او به فيلم‌هاى سينمايى باعث شد بيشتر زمان دانشجويى را به عكاسى و طراحى در مسير Environment Deisgn اختصاص دهد و در نهايت به عنوان يک طراح محيط بصورت حرفه‌اى در حيطه انيميشن وارد شود. 

 

وى در ادامه به بيان نكاتى براى خلق Concept Art و ديزاين پرداخت. طبق گفته ايسوندى ديزاين يک پروسه انعطاف‌پذير است كه از فيلترهايى مانند نظر كارگردان هنرى و تيم نويسنده عبور می‌كند. همين امر باعث می‌شود آن ديزاين تاثير گرفته و تغيير يابد. ايسوندى كاركرد و Functionality در ديزاين را جزو يكى از موارد حائز اهميت برشمرد كه نه تنها در باور‌پذيرى انيميشن تاثير دارد، بلكه در توليد محصولات جانبى مانند اسباب‌بازى‌هاى مربوط به آن انيميشن نیز موثر است.

 

مهرداد ايسوندى صحبت‌هاى خود را با موضوع ساخت پورتفوليو و توصيه‌هايى براى جمع‌آورى آن به پايان رساند. او به مشتاقان ورود به عرصه سرگرمى‌ها توصيه كرد، پورتفوليوى خود را به نحوی ايجاد كنند كه بصورت شفاف معرف علاقه شخصى و جهت‌گيرى هنرمند در عرصه سرگرمى باشد. او به عنوان مثال "طراحى شخصيت براى سريال‌هاى تلويزيونى" و "طراحى شخصيت براى انيميشن" را دو مقوله مجزا معرفى كرد و ذكر كرد كه بهتر است افراد بصورت كاملاً تخصصى، روى يک موضوع تمركز كنند. 

 

وى با ذكر تجربه شخصى خود در ورود به عرصه و بين‌المللى به دوستداران توصيه كرد، براى جمع‌آورى پورتفوليو ترجيحاً از موضوعات بومى پرهيز كرده و به موضوعات بين‌المللى بپردازند؛ به این علت که باعث می‌شود به مراتب تعداد افراد بيشترى با آن ارتباط برقرار كنند. 

 

در انتها ايسوندى با تاكيد بر اهميت انتخاب داستان براى پورتفوليو، اضافه كرد اين موضوع كه توانايى بسيار نادرى است بشدت براى كارفرمايان ارزشمند است. این موضوع بيانگر قدرت تحليل و فكر‌كردن هنرمند در پروراندن موضوع است. 

 

 

برنامه بیست و سوم | دکوپاژ و استوری‌برد | مانی وطن‌دوست

 

اين برنامه با توضيحاتى كلى در باب دكوپاژ و استورى‌برد از جانب مانى وطن‌دوست آغاز شد. وى استورى‌برد را اولين مرحله تبديل نوشتار به تصوير معرفى نمود و گويا‌بودن را ويژگى اصلى آن برشمرد. استورى‌برد می‌تواند بر اساس Thumbnail‌هاى ارائه شده از سوی كارگردان و يا تيترهاى فيلم‌نامه تهيه شود كه در هر دو حالت، مطالعه كامل فيلمنامه از موارد ضرورى براى تهيه استورى‌برد است. به واسطه ايجاد استورى‌برد ويژگى‌هاى مهمى مانند زاويه دوربين، حركات دوربين، ريتم، تمپوى كار و تداوم تصاوير تعيين مى‌گردد. 

 

وطن‌دوست در ادامه بيان كرد كه پرداخته‌بودن و پرجزئيات بودن الزاماً از ويژگى‌هاى يک استورى‌برد خوب نيست. از آنجا كه وظيفه اصلى استورى برد، معرفى كامل فضاها و كاراكترهاى در داستان است، لذا گويا‌بودن، مهمترين خصيصه آن است. 

 

مانى وطن‌دوست صحبت‌هاى خود را با معرفى اصطلاحات اوليه مربوط به دكوپاژ و استورى برد ادامه داد و با روايت يک داستان بسيار كوتاه، باقى زمان را به خلق استورى‌برد براى آن داستان اختصاص داد. وطن دوست اين مورد را بصورت كاملا تعاملى و با استفاده از نظر حاضرين، بصورت فريم به فريم، خلق نمود. او با تشويق حاضرين در به اشتراک‌گذاشتن ديدگاه‌هايشان در اين روند نشان داد كه می‌توان از زواياى بسيار متفاوتى به يک كار واحد نگاه كرد. 

 

 

برنامه بیست و چهارم | هنر قصه‌گویی تصویری در سینما و انیمیشن | بابک نکویی

 

بابک نكويى صحبت خود را با توضيحاتى در باب هنر قصه‌گويى و داستان‌پردازى بصرى آغاز نمود. وى اين مهم را وظيفه اصلى كارگردان در Motion Picture معرفى كرد كه طبق گفته ايشان، بنا به منحصربفرد بودن خصوصيات فردى هر شخص، از هر كارگردان به كارگردان ديگر متفاوت و كاملا شخصى است.

 

نكويى به عنوان مثال از فيلم‌هاى بتمن كه توسط دو كارگردان بزرگ هاليوود، كريستوفر نولان و تيمبرتون ياد كرد كه هر دو نفر، داستانى مشترک از يک ابرقهرمان را به دو روايت مختلف به تصوير كشيدند.

 

او در ادامه متذكر شد كه هدف ابتدايى ايجاد سينما، صرفاً نشان‌دادن تصاوير متحرک بوده و به مرور زمان، پس از ورود اين تصاوير متحرک به دنياى فانتزى و illusion‌ها، رسالت روايت داستان بر دوش سينما قرار گرفته است. دوربين و تصوير متحرک كه مبانى اوليه سينما هستند، ابزارهاى اصلى قصه‌گويى در اين صنعت به شمار می‌روند. 

 

سپس نكويى مفهوم سبک توالى يا Continues Style را توضيح داد كه به قرار‌گيرى نماها با يک منطق  خاص گفته می‌شود؛ به صورتى كه روى هم تاثير می‌گذارند. نكويى گفت: از آن جهت که انسان در زندگى واقعى، تصاویر را بصورت نما به نما می‌بيند، لذا با توالى نما به نما در فيلم‌ها ارتباط برقرار می‌كند. 

 

وى صحبت‌هاى خود را با معرفى ويژگى‌هاى كادر‌هاى ثابت و متحرک ادامه داد. مفاهيم پايه‌ای چون تركيب‌بندی، انواع نماها، لنزها، اهميت كنتراست و استفاده از رنگ‌ها پايان‌دهنده صحبت‌های ايشان بود كه با ذكر مثال و نمايش فيلم انجام شد.

 

 

برنامه بیست و پنجم | از ايده و انيميشن تا Video Mapping | پیام قربانی

پيام قربانى با توضيح تكنيک Project Mapping چهارمين برنامه امروز را آغاز نمود. اين تكنيک بصورت خلاصه، انعكاس ويدئو‌هاى ساخته شده بر روى اجسام است و انجام آن مستلزم شناخت دقيق حجم و مختصات جسمى است كه براى نمايش ويدئو در نظر گرفته‌ايم.

 

وى در ادامه با نمايش‌دادن يكى از كارهاى خود كه در ساخت آن بسيار خلاقانه چارچوب‌ها را شكسته بود، به بيان نكاتى در باب خلاقيت در ايده‌پردازى پرداخت. قربانى معتقد است، هنگام ايده‌پردازى بايد تمام گاردهايى را كه مانع اين موضوع هستند را كنار زد؛ ساختارهاى كليشه‌اى مغز را شكست و به آنها نه گفت. 

 

او از استفاده از موضوعات و اتفاقات نامتعارف كه در كنتراست با ايده‌هاى كليشه‌اى هستند سخن گفت و در ادامه به سخت اعتماد‌كردن كارفرمايان به ايده‌هاى جديد در كشورمان اشاره كرد. وی اين موضوع را يكى از دلايلى دانست كه موجب شده است، شاهد كپى‌كردن ايده‌ها باشيم. وى باور دارد در چنين شرايطى ميبايست به ايده خلاق خود اعتماد كنيم و از رد‌شدن ايده ترس نداشته باشيم. تمام توجه خود را روى ارائه‌کردن آن و دفاع از آن‌ها به نحو احست بگذاريم.

 

پيام قربانى با تحليل‌كردن و ارائه توضيحات مربوط به مراحل پيش‌توليد و توليد‌كارى كه پيش‌تر آن را نمايش داده بود، صحبت را ادامه داد. اين پروژه كه براى هر ۴ ديوار يک Show Room در غالب چندين ويدئو كار شده بود داراى المان‌ها و كاراكترهاى مختلفى بود كه هر كدام حضورى نمادين داشتند. 

 

وى ايده‌پردازى و خلق‌استورى‌برد را به ترتيب مراحل كار معرفى كرد و گفت هرگز از خراب‌كردن نمى‌هراسد و اضافه كرد: در اين مراحل هرگز خود را درگير تميزكارى نمی‌كنم و اين موضوع اين اجازه را به من می‌دهد كه تمامى آنچه در ذهن دارم را به راحتى به كاغذ منتقل کنم. 

 

ساخت كاراكتر و ساخت فضا، دو مرحله‌اى بودند كه در ادامه به آن پرداخته شد. قربانى پس از توضيح‌دادن علل استفاده از هركدام از المان‌هاى بصرى در كارش، انتهاى صحبت را به چگونگى انيميت كاراكتر یک ماهى در نرم افزار After Effects اختصاص داد.

 

 

برنامه بیست و ششم | Personal Branding و هیاهو | شهرزاد اسفرجانی

خانم شهرزاد اسفرجانى در ابتداى صحبت خود از سفرى نام برد كه در سال ٢٠١٠ از سمت كارفرمايانش راهى آن شده بود. ايشان اين سفر را نقطه عطفى در زندگى حرفه‌اى خود معرفى كرد، زيرا كه بعد از اين سفر به اين بينش رسيدند كه هر آنچه را كه می‌دانستند بايد دور ريخت و از نو آموخت.

 

خانم اسفرجانى بيان كرد كه براى رسيدن به شهرت هزاران راه وجود دارد اما پايدارى هیچکدام از آن‌ها را تضمين نمی‌كند. ايشان ريشه اين مشكل را اين موضوع معرفى كرد كه باورمان از خودمان دقيق نيست، اينكه فكر می‌كنيم به اندازه كافى خوب نيستيم و هميشه به دنبال شركت در كلاس‌هايى جديد به منظور كسب مهارت‌هاى اضافه هستيم و اين موارد از شكل‌گيرى برند شخصى در افراد جلوگيرى می‌كند.

 

وى با ذكر منشا نروژى واژه برند، كاربرد اوليه آن را توضيح داده و برند را یک جايگاه ذهنى در افراد معرفى كرد. جايگاهى كه نبرد فعلى جهان بر سر آن است. جايگاهى كه موجب حركت و انتخاب در افراد می‌شود. از ديد خانم اسفرجانى اينكه چگونه می‌خواهيم فهميده شويم موضوع اصلى برندينگ شخصى بوده و راهكار آن را تصميم‌گيرى بر اساس ارزش‌هاى انتخاب شده و شخصى و پايدارى بر روی آن‌ها معرفى كرد. او عواملى مانند تعيين حدود قلمرو، تمركز بر روی فعاليت، تغيير و بهبود نوع نگرش، صبر و شكيبايى، كسب برترى در شايستگى و خلق اثر را به عنوان الزامات برندسازى نام برد و داشتن چشم‌انداز را مهمترين آنها برشمرد.

 

در انتها وى ۴ فاكتور را به عنوان بستر خلق آينده نام برد كه عبارتند از: تماميت، روراستى، تهعد به چيزى بزرگ‌تر از خود و منشا‌بودن. توضيحات اين فاكتورها خاتمه دهنده كلام خانم اسفرجانى بودند كه برخى از نكات ذكر شده را در زیر می‌خوانيد.

 

تماميت يكى از عوامل توليد است كه به اندازه دانش و تكنولوژى اهميت دارد. اوج كارايى در عملكرد زمانى حاصل می‌شود كه ما در تماميت باشيم.

 

براى رسيدن به روراستى و اصالت بايد طورى با ديگران عمل كنيم كه خودمان با خودمان هستيم. نياز به تحسين‌شدن از سمت ديگران از مواردى است كه باعث می‌شود افراد روراستى را كنار بگذارند. 

 

براى تعهد به چيزى بزرگتر از خود، بايد فراى خويش و منافع خود رويم. رضايت كليه حلقه ذينفعان و رشد حلقه‌اى از عملكرد ما تاثير می‌گيرند از نمونه‌هاى بارز اين امر هستند.

 

منشا‌بودن بسترى است كه فرد انتخاب می‌كند در آن زندگى كند و با باور معلوليتى در تضاد است. با منشا‌بودن می‌توان سبب ساخت و منشا جريانات بود.

 

 

برنامه بیست و هفتم | آشنایی با تکنیک های انیمیشن زیر دوربین | مریم کشکولی نیا

خانم کشکولی‌نیا با نمایش یک Sand Art از آثار خود، برنامه را آغاز کرد. او تاریخچه‌ای از انیمیشن با شن را شرح داد و در میان توضیحات خود، به بهمراه‌داشتن استوری‌برد هنگام انیمیت تاکید بسیاری کرد. او از تکنیک‌های انیمیشن زیر دوربین به عنوان یکی از ساده‌ترین تکنیک‌های انیمیشن یاد‌کرد. پس از آن به ارائه توضیحاتی فنی از کار با شن و استفاده از لایه‌های شیشه‌ای را آغاز کرد و به این مهم اشاره داشت که بیشتر جزئیات کار، بستگی به تبهر شخص و تسلط او بر کار خواهد داشت. 

 

کشکولی‌نیا در ادامه تکنیک‌هایی از کار با شن و خمیر و رنگ را نمایش داده و در همان حین، از تاثیر بی‌اندازه‌ خلاقیت در استفاده از رنگ‌ها، متریال‌ها و همچنین سطح‌های متفاوت گفت. وی افزود: مزایای هر متریال با توجه به موضوع و روایت داستان هویت بخصوص خود را می‌گیرد. او در ادامه اضافه کرد: هیچوقت نباید تکنیک قصه را تحت تاثیر قرار دهد.

 

در بخش دیگری به بررسی استوری‌برد پرداخت و در کنار آن مزایای برنامه‌ TvPaint را معرفی کرد. وی افزود: متریال، پایه و اساس اجرای تکنیک‌های انیمیشن زیر دوربین است. با توجه به موضوع می‌توان نوع آن را مشخص کرد و از آن در انتقال پیام بهره برد. 

 

در پایان این برنامه آثاری از خود با تکنیک‌ کات‌اوت را نمایش داد و از فواید این تکنیک گفت. در نهایت اشاره به هویتی داشت که داستان و روایت به کار می‌دهد و باید به سادگی و در ممکن‌ترین روش اجرا شود. خانم کشکولی‌نیا یک اثر هنری را تحت تاثیر دغدغه و تفکر پشت کار می‌داند که آن را تبدیل به یک اثر ماندگار می‌کند. 

 

 

 

 

برنامه بیست و هشتم | موزیک ویدئو | امین حق شناس

آخرين برنامه امروز با تعريف موزيک ويدئو از سمت امين حق‌شانس آغاز شد. طبق اين تعريف که موزيک‌ويدئو به ويدئويى گفته می‌شود كه براى يک موزيک خاص ساخته می‌شود و وظيفه آن راحت‌تر‌كردن شنيدن موزيک براى مخاطب است. از همین جهت، در حين ساخت آن بايد توجه داشت كه هرگز ويدئو از نظر جايگاه و اهميت، بر موسيقى غالب نشود. 

 

حق‌شناس اضافه كرد: هنگامى كه براى ساخت موزيک‌ويدئو به سراغ انيميشن می‌رويم، باعث می‌شويم يک هويت گرافيكى خلق شود و اين گزينه، در زمانی كه قرار است كاور و ليبل براى CD طراحى شود بسيار مناسب خواهد بود. زيرا بيننده وقتى ليبل و يا كاور را می‌بيند به ياد گرافيک شاخص و المان‌هاى منحصر‌به‌فرد انيمشن ساخته شده خواهد افتاد و نسبت به خريد آن تصميم‌گيرى می‌كند، حتى اگر با خواننده و يا گروه آهنگ‌ساز آشنايى نداشته باشد.

 

وى در ادامه از هنر خوب‌شنيدن به عنوان مهمترين ويژگى‌ فردى و لازمه ساخت موزيک‌ويدئو، نام برد.  شنونده خوب بايد بدون تعصب به هر نوع موسيقى گوش داده و شنونده حرفه‌اى موسيقى باشد. لازم است اطلاعات موسيقيايى وى به قدرى باشد كه بتواند ساز‌ها را تمييز داده و تفاوت شخصيتى آن‌ها را بداند. 

 

حق‌شناس با بيان نكاتى كه در حين ساخت موزيک‌ويدئو بايد به آنها توجه داشت برنامه را ادامه داد. وى به اهميت بيت‌هاى تكرارى و كشف سازهاى غالب اشاره كرد و توصيه كرد كه به هنگام ايده‌پردازى بهتر است اتود‌ها بر اساس اين موارد‌ زده شوند و در صورت عدم توانايى و نداشتن مهارت اتود‌زدن، می‌توان هر آنچه به ذهن می‌رسد را بصورت نوشتار روى كاغذ پياده كرد. 

 

تصميم‌گيرى براى استفاده از داستان نكته بعدى بود كه از جانب ايشان مطرح شد. حق‌شناس تاكيد كرد: براى ساخت موزيک‌ويدئو، براى موزیک‌هايى كه داستان‌گو نيستند، اجبارى براى گنجاندن داستان خطى وجود ندارد. داستان خطى در اين دسته از موسيقى‌ها باعث خدشه‌دار‌شدن تحليل موزيک در ذهن شنونده می‌شود. وى استفاده از بخش‌هايى از يک داستان و تاكيد بر انتقال حس از طريق يک تصوير خوب را راه‌حل مناسبى عنوان كرد. 

 

در نهايت با نمايش چند ويدئو كليپ انيميشنى و توضيحاتى در باب تاثيرات ريتم و مزايای سينک‌بودن موسيقى و تصوير توسط امين حق شناس، برنامه‌هاى روز ششم از هفته هنرهاى ديجيتال به اتمام رسيد.