معرفی کتاب «نوپای ناب»

معرفی کتاب «نوپای ناب»

چهارشنبه 17 دی 99

کتاب «نوپای ناب» نوشته اریک ریس، یکی از کارآفرینان موفق آمریکایی است. او سخنرانی‌های بسیاری در رویدادهای کسب و کار انجام داده است و به استارت‌آپ‌ها، شرکت‌های بزرگ و شرکت‌های خصوصی متعددی در خصوص استراتژی کسب و کار و تولید مشاوره داده‌ است.

این کتاب در ایران به قلم محمد جواد احمدپور و سید علی فاطمی خوراسگانی ترجمه شده است.

کتاب نوپای ناب به سرعت در دنیای کارآفرینی شناخته شد، چرا که در زمینه کارآفرینی کتاب کاربردی قابل قبولی وجود ندارد و همه کتاب‌ها اکثراً مجموعه نکات و نصیحت‌هایی در باب کارآفرینی ارائه می‌دهند تا اینکه بخواهند مسئله‌ای را به مخاطب آموزش دهند و به علم وی بیفزایند.


در کتاب نوپای ناب، اریک ریس به توضیح این مسئله می‌پردازد که چگونه اکثر کسب و کارهای نوپا شکست می‌خورند. همانطور که از عنوان کتاب برمی‌آید، او راهکارهای نابی را پیشنهاد می‌دهد تا از این اتفاق جلوگیری شود. این راهکارها شامل ارائه و آموزش انواع مدل‌های کسب و کار و چگونگی ایجاد آن‌ها، آموزش اصول صحیح ایجاد یک شرکت، ارائه محصول و نحوه و زمان ورود به بازار و انطباق سریع با شرایط در نوسان بازار می‌شود.


اریک ریس یک کسب و کار نوپا را این‌گونه تعریف می‌کند: تشکیلات اختصاص‌یافته به خلق چیزی جدید در شرایطی کاملاً نامطمئن و تردیدآمیز. این تعریف هم درمورد کار یک شخص در گاراژی خصوصی صدق می‌کند و هم درمورد گروهی از متخصصان در شرکتی بزرگ و چند طبقه. نقطه اشتراک این افراد، مأموریتی برای از بین بردن جو شک و تردید و کشف بهترین راه برای رسیدن به تجارتی پایدار و موفق است. کتاب نوپای ناب به جای تلف کردن زمان با خلق نقشه‌ها و طرح‌های تجاری پیچیده و گسترده، به کارآفرینان فعال چه در شرکت‌های کوچک و چه در شرکت‌های بزرگ، راهی پیشنهاد می‌کند که از طریق آن می‌توانند نگاهی مداوم به مسیر حرکتشان به سوی هدف داشته باشند و قبل از این که خیلی دیر شود، خود را با شرایط در حال تغییر وفق دهند.


کتاب نوپای ناب فقط درمورد این موضوع نیست که چگونه یک کسب و کار موفق بسازیم بلکه درمورد این مسئله صحبت می‌کند که چگونه از همین کسب و کارها برای بهتر ساختن هر کاری که انجام می‌دهیم استفاده کنیم. تصور کنید که ایده‌های این کتاب در همه پروژه‌‌ها و سیستم‌ها برای حل کردن بزرگترین مشکلات دنیا به کار گرفته شود و به طور کلی جوابی باشد برای اساسی‌ترین سؤال که ما چگونه می‌توانیم سریع‌تر متوجه جواب ندادن چیزی و بازخورد مثبت نگرفتن از آن شویم؟


صحبت‌های درون کتاب نوپای ناب، موضوعاتی است که تمام کارآفرینان باید به خوبی بدانند و در زندگی و کار خود به صورت روزانه از آن استفاده کنند تا نتایج بهتر و سریع‌تری در کار خود بگیرند پس مدرسه اینورس به تمامی کارآفرینان نوپا و حرفه‌ای پیشنهاد می‌کند که حتما این کتاب را مطالعه کنند.