D-Wave ادعا می‌کند که قو‌ی‌ترین کامپیوتر کوانتومی دنیا را ساخته است

D-Wave ادعا می‌کند که قو‌ی‌ترین کامپیوتر کوانتومی دنیا را ساخته است

دوشنبه 21 مهر 99

هر چند وقت یکبار، گوگل و IBM پیشرفت‌های خود را در زمینه محاسبات کوانتومی به نمایش می‌گذارند که راهی فوق پیشرفته برای خرد کردن داده‌ها جهت سرعت بخشیدن به حل مسائل نسبت به روش‌های کلاسیک است. اما آن‌ها تنها بازیگران این حوزه نیستند. یک کمپانی‌ با نام D-Wave نیز ادعا کرده است که پلتفرم جدیدش، قوی‌ترین کامپیوتر کوانتومی در جهان است و از همین حالا نیز برای استفاده‌ کسب‌وکارها آماده است.


طبق اظهارات D-Wave، سیستم آن‌ها بیش از ۵٬۰۰۰ کیوبیت و اتصال ۱۵ راهه‌ کیوبیت دارد که با سرویس حل‌کننده ترکیبی‌ همراه است که می‌تواند به صورت همزمان تا یک میلیون متغیر را اجرا کند.


Advantage همین حالا نیز مشتریان سرشناس زیادی دارد که شامل Menten AI (پیشگام طراحی پروتئین)، Save-On-Foods (خرده‌فروش مواد غذایی غربی کانادا)، Accenture (شرکت خدمات حرفه‌ای جهانی) و Volkswagen (خودروساز آلمانی) است.


انواع خاصی از مسائل هستند که Advantage برای آن‌ها مفید است. برای مثال کمپانی Volkswagen از توانایی‌های محاسبه کوانتومی D-Wave بهره برده تا رنگ کردن خودروهای خود را ساده‌تر کند. این فرآیند از طریق پی بردن به بهترین روش برای بهینه‌سازی ترتیب رنگ‌آمیزی خودروها انجام می‌شود.


کمپانی Save-On-Foods هم از الگوریتم‌های کوانتومی ترکیبی استفاده کرده تا فروشگاه‌های خود را بهینه‌سازی کند. آن‌‌ها اظهار می‌کنند که توانسته‌اند یک فرآیندی که هر هفته ۲۵ ساعت برای محاسبه زمان می‌برده است را در تنها ۲ دقیقه حل کنند.